Jest lekiem produkowanym przez bakterie Clostridium botulinum. Istnieje wiele typów toksyny, jednak w medycynie estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim typ A. W medycynie estetycznej botoks jest najchętniej i najczęściej wykonywanym zabiegiem, ze względu na małą inwazyjność, brak dolegliwości bólowych, szybki i odwracalny efekt oraz duży profil bezpieczeństwa.

Czas utrzymywania się efektów

4-6 miesięcy

Działanie

blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami (blokowanie tzw. synaps nerwowo-mięśniowych), wykorzystywana jest do obniżenia napięcia mięśni mimicznych. Bruksizm to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy.
Charakterystyczne dla bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu oraz powoduje niekorzystne skutki uboczne zdrowotne i estetyczne. Prowadzi do ścierania szkliwa, odkrywania korzeni zębów, uszkodzeń dziąseł, złamań zębów, a gdy długo jest nie zdiagnozowane i nieleczone, może spowodować nawet stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych. Mogą pojawić się migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw “twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu. Zastosowanie toksyny botuliowej w leczeniu bruksizmu polega na zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.

Obszar zastosowania

mięśnie żuchwy

Wskazania

chroniczne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki, bóle stawów skroniowo-żuchwowych i/lub zmiany zwyrodnieniowe, nadmierne ścieranie szkliwa, przerost mięśnia żwacza, przewlekły ból głowy i napięciowe bóle karku,
brak skuteczności innych metod leczenia

Opis zabiegu

Botoks na bruksizm wstrzykujemy w żwacze. Bardziej szczegółowo – chodzi o mięśnie żwacze, które znajdują się w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego. Czyli te, które znajdują się na kącie żuchwy, na wysokości ucha. Botoks w żwacze to dosłownie 3 ukłucia igłą na każdą ze stron